PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=125151}

Quatermass i studnia

Quatermass and the Pit
5,8 460
ocen
5,8 10 1 460
Quatermass i studnia
powrót do forum filmu Quatermass i studnia

Jeśli lubisz kino brytyjskie z lat 60, do tego akceptujesz naiwność sf lat 60 oraz jakże nie budzące grozy horrory tych czasów, to na pewno jest to film dla ciebie. Innych może zrazić silna odmienność od klimatów lepiej znanych, choćby z lat 70, gdzie juz i fantastyka naukowa i horror nabrały konkretnych kształtów które właściwie do dzisiaj są tylko rozwijane.

Quatermass i studnia to przykład kina z poprzedniej epoki filmowej. Nauka jest bardzo fantastyczna, groza występuje, ale strachu u widza już nie wywoła. Całość fabuły kręci się wokół dziwnego znaleziska w londyńskim metrze którego wiek określono na 5mln lat (nieważne jak ;)
Nie ma co tu zdradzać sedna sprawy, w sumie powinno być to zaskoczenie dla widza, to z resztą raczej główna atrakcja filmu.
Dzieje się sporo, historia jest urozmaicona i jak na kino z UK z tamtych lat całkiem dynamiczna. Końcówka to z pewnością ciekawy zwrot w akcji, nie powinien rozczarować.
Gra aktorska typowa dla brytoli z tamtych lat, czyli teatralność w pełnej krasie, zero luzu. Efekty specjalne różnej jakości, od żenujących do wciąż atrakcyjnych. Pod koniec widzimy sceny pożaru i powiem że ciekawie pokazane.

Jak wyżej napisałem, to niezły film konkretnie z gatunku sf-kino grozy, ale widz musi wziąć poprawkę na realia czasowe w jakich opowieść powstała. Jeśli lubuje się w nich, to polecam gorąco, jeśli nie, to zawsze można zasmakować w klimacie lat 50-60. Niedługo później kino weszło w erę współczesną gdzie rządzą Star Treki, Star Wars, Obcy, Spotkanie 3 stopnia, THX a w horrorach Egzorcysta, Omen Halloween czy Carrie.
Quatermass i studnia nie ma z nimi nic wspólnego.
7/10

ocenił(a) film na 7
Muszrom

Bardzo ładnie napisane. Zgadzam się w pełni.

ocenił(a) film na 6
Muszrom

Powiedziałabym, że jest w tym sporo kin tzw. psychologicznego. Jedni są zauroczeni znaleziskiem, inni podchodzą do niego ostrożnie, jeszcze inni lekceważą je. Scena końcowa (spojler!!!!!!!!!! przebijanie ducha "ramą" dźwigu) wydała mi się żenująco prostacka, no i to szybkie zakończenie... Ale jednak film pozostaje w (przynajmniej mojej) pamięci. Na początku ekscytacja tajemniczym obiektem, mozolne badanie (spooooooojleeeeeeeeeeeeer!) zwłok kosmitów, a potem... zniszczenie kawała Londynu, ludzie w rozsypce, zdezorientowani... Kiedy lecą napisy końcowe, człowiek nie może uwierzyć, że może się to skończyć w tak przygnębiający sposób. A jednak...

ocenił(a) film na 7
ulalume

Racja. Film potrafił zaciekawić (nawet współczesnego widza) ale końcówka pomimo całkiem znośnych efektów "zagłady" i "chaosu" zbyt słaba i za nadto pośpiesznie nakręcona. Psuje trochę efekt całości, ale +1 należy się za to, że film po tylu można spokojnie obejrzeć. Ogółem 7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones